501 263 253
Głębokie ściółkowanie konopią przemysłową

Podlaski Kurnik

Opblikowany: 22.03.2021

Głębokie ściółkowanie konopią przemysłową oznacza zero sprzątania przez co najmniej kilka miesięcy. Metoda ta połączona z odpowiednia wentylacją i konstrukcją kurzego domku, sprzyja rozwojowi pożytecznych drobnoustrojów, co jest dużą korzyścią zdrowotną dla Twoich kur.

 

Czym jest metoda głębokiego ściółkowania?

Metoda głębokiego ściółkowania jest to sposób kompostowania w kurniku, polegający na gromadzeniu się ściółki i odchodów kur w miarę upływu czasu. To nie tylko ułatwia Ci życie, ale także jest zdrowsze dla Twoich kur.
Zalecamy rozpocząć od warstwy konopii przemysłowej, ponieważ jest to najbardziej chłonna ściółka dla zwierząt – nie tylko zresztą dla kur. Zamiast czyścić wszystko co tydzień i wymieniać, gdy gromadzą sięGłębokie ściółkowanie konopią przemysłową odchody, wystarczy lekko poruszyć ściółkę grabiami i dosypać kolejną niewielką warstwę konopii, kiedy zaczniesz czuć odchody. Twoim celem jest znalezienie odpowiedniej równowagi pomiędzy konopią a azotem (kurzymi odchodami), aby stworzyć dobre środowisko dla pożytecznych drobnoustrojów do wykonywania ich pracy. Poprzez nieusuwanie odpadów, pożyteczne drobnoustroje przychodzą i zamieszkują w ściółce. Te drobnoustroje zjadają i rozkładają odchody oraz zjadają niezdrowe bakterie, pozostawiając tylko te dobre. Mikroby również zapobiegają inwazji wszy wśród Twoich kur.

Pomyślisz sobie – czy to nie śmierdzi??!

Nie, nie śmierdzi, jeżeli jest zrobione odpowiednio ( i nie przepełniasz kurnika kurami).

 

Bogaty kompost dla Twojego ogrodu

Większość osób będzie sprzątać swój kurnik raz na kilka miesięcy lub dłużej. Przy sprzątani zalecamy pozostawienie ok. 10% ściółki, aby zachować część pożytecznych drobnoustrojów.

W każdym z naszych Podlaskich Kurników stosujemy głębokie ściółkowanie z konopii, a z tyłu kurnika montujemy opuszczaną klapę, która jest bardzo pomocna przy czyszczeniu kurnika. Klapa znajduje się na idealnej wysokości do podstawienia taczki. Wystarczy wygrabić ściółkę do taczki i zawieźć w dowolne miejsce w ogródku lub wrzucić do kompostownika. Kurze odchody zawierają bardzo dużą ilość azotu i dzięki temu są świetnym nawozem do ogrodu. Razem w połączeniu z próchnicą uzyskaną z konopii tworzą wspaniały, naturalny nawóz. Zalecamy pozostawienie tego bogatego w azot nawozu na kilka tygodni przed użyciem na rośliny.

 

Pamiętaj!

Mieszaj ściółkę co jakiś czas, aby rozbić grudy odchodów.

Jeżeli jest wyczuwalny intensywny zapach amoniaku (odchodów), dosyp niewielką warstwę konopii na wierzch.

Nigdy nie używaj żadnych środków chemicznych w domku dla kur. To zabije pożyteczne mikroby!

Pamiętaj, że pożyteczne mikroby mogą pomóc w zapobieganiu inwazji wszy w kurniku.

Wyjmuj nie całą ściółkę co kilka miesięcy, w zależności od potrzeby. Najlepiej wczesną wiosną, aby użyć ją jako kompost do ogrodu.

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subskrybuj!

Bądź z nami na bieżąco.