Wymiana ściółki w kurniku jest dla wielu osób problemem i uciążliwym obowiązkiem. W naszych Podlaskich Kurnikach, a także w naszym prywatnym kurniku używamy konopi przemysłowych jako ściółki. Sprawdza się rewelacyjnie u nas i naszych Klientów, dlatego z całego serca polecamy ją dla każdego!
Ściółka z konopi przemysłowych w naszym kurniku
Pisaliśmy już szerzej o metodzie głębokiego ściółkowania, którą stosujemy zarówno w naszym prywatnym kurniku, jak i w każdym Podlaskim Kurniku. Po pół roku przyszedł czas, aby posprzątać w naszym kurniku. Większości osób sprzątanie w kurniku nie za dobrze się kojarzy. Jeżeli używacie zrębek czy siana, rzeczywiście sprzątanie co tydzień nie należy do przyjemności. Inaczej jest w przypadku konopi przemysłowych. Przez ostatnie kilka miesięcy od czasu do czasu mieszaliśmy grabiami konopie z odchodami, które się uzbierały w ciągu nocy. Dosypywaliśmy też systematycznie świeżych konopi, jak tylko zaczynaliśmy czuć odchody . Po kilku miesiącach ściółka była sucha i sypka!
Wyjęcie ściółki z kurnika
Do wyjęcia ściółki z naszego kurnika potrzebne były łopata, taczka i najlepiej ktoś z mięśniami 😉 Wystarczyło otworzyć tylną klapę naszego kurnika i zacząć wyjmować ściółkę do taczki. Pamiętajmy o tym, aby nie wyjmować całej ściółki, tylko zostawić ok. 10%! To bardzo ważne dla zachowania części pożytecznych drobnoustrojów. Nie używamy też żadnej chemii ani nie dezynfekujemy niczego w naszym kurniku. Nie bielimy też wnętrza żadnym wapnem. Wiemy, że takie metody są często stosowane w tradycyjnych kurnikach. W Podlaskich Kurnikach z metodą głębokiego ściółkowania konopią nie ma takiej potrzeby, a wręcz odradzamy takich zabiegów. Rozrzucamy resztkę ściółki, która nam została w kurniku i dosypujemy do niej kilka centymetrów świeżej konopii przemysłowej. Osobiście używamy w naszym kurniku konopi z Podlasia. Mamy ją także w stałej ofercie.
Ściółka z kurnika, jako idealny nawóz do ogródka
Ściółka z naszego kurnika wylądowała w miejscu, gdzie za chwile będzie ogródek warzywny. Konopie w połączeniu z kurzymi odchodami da nam świetny, ekologiczny nawóz do warzyw. Można go też zastosować do krzaczków. Należy jednak pamiętać, aby nawóz prosto z kurnika odstał, zanim zastosujemy go na rośliny. My użyliśmy go w miejsce, gdzie roślin jeszcze nie ma, dlatego mogliśmy użyć go od razu. Szczerze mówiąc nie musieliśmy rozgrabiać ściółki, ponieważ wpuściliśmy tam nasze kury, które zrobiły całą robotę i świetnie sobie z tym poradziły 😉 Zapraszamy do obejrzenia relacji z wymiany ściółki na naszym kanale na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=W9-CQuWz6oM&t=1s
Gdzie można kupić ściółę z konopi?
W jakiej to jest postaci (słoma, ścinki, granulki)?
Ile tego zastosować np. w małym kurniku ok. 8m2 i 10 kurek?
Jak często (szacunkowo) trzeba wymieniać te ściółkę w takim kurniku?
Dziękujemy za komentarz! Konopie przemysłowe są do kupienia też u nas. Proszą o kontakt na maila, telefon lub o wysłanie wiadomości do nas na fb. Jest ona w formie ścinek. Dokładnie taki worek 25kg, jak widać na zdjęciu. W naszych kurnikach, kury w kurzych domkach tylko śpią. Nie ma tam jedzenia ani wody dla kur. Domki są dość małe, dopasowane do ilości kur. Grzędy są na całej szerokości domku. Dlatego my wysypujemy konopiami całą powierzchnię domku. Domyślam się, że Twój kurnik jest kurnikiem tradycyjnym, gdzie kury jedzą, piją, śpią i jego powierzchnia jest duża, bo aż 8m2. Jeżeli chcesz u siebie zastosować konopie, to proponujemy wysypać ją tylko pod grzędami. Jednak nie może tam być jedzenia ani wody, aby konopie mogły spełnić swoją rolę. Spróbuj jeden worek, wysyp pod grzędami na ok. 10cm. Z czasem, jak będą się zbierały tam odchody, trzeba będzie wymieszać wszystko. A co jakiś czas dosypywać konopi, jak zaczniesz czuć brzydki zapach. W ten sposób, po 2-3 miesiącach można by znowu wymieć wszystko. Trudno jest nam oszacować dokładnie, jeżeli chodzi o tradycyjny kurnik. Nie wiemy, jak jest z wentylacją, czy będzie stała tam woda itp. Wiemy dobrze, jak długo można nie wymieniać ściółki w Podlaskich Kurnikach (pół roku, czasem dłużej). Myślę, że najlepiej stwierdzisz sam, kiedy już jest czas wymiany ściółki. Będziesz to widział i czuł 😉 Pozdrawiamy serdecznie! Dzwoń w razie dalszych pytań!