501 263 253
Kury zimą – 7 wskazówek

Podlaski Kurnik

Opblikowany: 22.02.2021

Zima może być ciężka dla właścicieli kur. Mniej światła dziennego oznacza mniej jaj. A mroźna i śnieżna pogoda może sprawić, że proste prace będą nieco trudniejsze. Kury dobrze znoszą niskie temperatury. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc im i sobie podczas mroźnych, ciemnych zimowych miesięcy. Mamy nadzieję, że będzie to pomocny przewodnik.

 

1. Nie ogrzewaj kurzego domku

Kury radzą sobie znacznie lepiej w niskich temperaturach, niż w naprawdę wysokich temperaturach. Przecież są pierzaste i uwielbiają tłoczyć się w nocy na grzędzie przytulone. Pomaga to utrzymać ciepło. Ich pióra są idealne do zatrzymywania ciepłego powietrza.

Umieszczenie źródła ciepła w kurniku jest jak igranie z ogniem. Słoma i ściółka wraz z nieprzewidywalnymi ruchami kur to przepis na katastrofę. Zdarza się, że kurnik spłonął, kiedy próbowano go ogrzać.

Kura na śniegu

Inną rzeczą do rozważenia jest to, że kury nie radzą sobie dobrze przy ekstremalnych zmianach temperatury. Jeśli ogrzewasz swój kurnik i jest tam ok.10 stopni C, a kiedy kury wychodzą na wybieg i  jest -10 stopni C na zewnątrz, nagła zmiana temperatury może być dla kur niezwykle szkodliwa, jeśli nie śmiertelna.

Kury potrzebują bardziej stałej temperatury w całym swoim otoczeniu.

Warto dodać, że w naturalnym środowisku kury co roku przechodzą okres pierzenia, przygotowując się w ten sposób do zimy.

P.S. Prosimy nie zakładać kurom swetrów, ponieważ dostosowują się one do swojego środowiska. Swetry to kolejna ludzka nowość, która przyniesie więcej szkody niż pożytku.

 

2. Pamiętaj o wentylacji w kurniku

Nigdy nie zamykaj szczelnie swojego kurzego domku zimą. Kury wydzielają dużo wilgoci swoim oddechem i odchodami. Całkowite uszczelnienie spowoduje problemy z gromadzeniem się amoniaku i wilgocią. Oba mogą powodować problemy z oddychaniem u kur.

Wentylacja potrzebna jest w kurniku, zarówno zimą, jak i latem, aby obniżyć wilgotność i zapobiec pleśni w ściółce.

Mimo wszystko musisz zadbać o to, żeby nie było przeciągów w  kurzym domku. Brak przeciągów i wilgoci zapewnia kurom komfortowe warunki do życia zimą.

Możesz rozwiązać ten problem osłaniając nieco ściany wybiegu. Pomogą chronić kury przed śniegiem i zimnym deszczem.

Inną rzeczą, którą możesz zrobić, to położyć słomę na wybiegu, aby ogrzać swoje stado. Możesz także położyć słomę na śniegu, ponieważ kury nie są wielkimi fanami chodzenia po śniegu.

Ponadto ich koraliki i grzebienie mogą być podatne na odmrożenia. Możesz je zabezpieczyć wazeliną.

 

3. Stosuj metodę głębokiego ściółkowania

We wszystkich Podlaskich Kurnikach wykorzystujemy metodę głębokiego ściółkowania. Dzięki temu ściółka w kurniku ( polecamy konopie przemysłowe ) i odchody kur gromadzą się i kompostują przez cały rok.Głębokie ściółkowanie konopią przemysłową

Pomaga to stworzyć dobre warunki dla korzystnych mikrobów, które są niezbędne dla dobrego kompostu (i zdrowia kur), ale także wydziela własne ciepło, naturalnie ogrzewając kurnik w nocy.

 

 

 

4. Chroń wodę kur przed zamarzaniem

Najlepszym sposobem jest codzienna wymiana wody. Ważne jest, aby kury zawsze miały dostęp do świeżej, czystej wody przez cały czas. Dostępne są też do kupienia elektryczne podstawki, które podgrzewają wodę.

 

5. Często wybieraj jajka

Nikt nie chce mrożonych jajek, ale są inne powody, dla których nie powinno się pozwolić, jajkaaby jaja kur zamarzły w zimie. Kiedy jajko zamarza, jego zawartość rozszerza się, co może spowodować niewielkie pęknięcia skorupy. Może to umożliwić bakteriom przedostanie się do jaja, czyniąc je niebezpiecznym do spożycia przez ludzi.

 

 

 

6. Zmień kurom dietę zimą

Podawanie kurom kukurydzy i zbóż przed snem jest nie tylko świetną przekąską, ponieważ syci je, ale także zapewnia ciepło w nocy, gdy ich ciała pracują nad trawieniem.

Kury zwykle jedzą więcej w miesiącach zimowych, aby utrzymać ciepło w ciele, więc zaopatrz się w dużą ilości ich zwykłego pożywienia.

Ponieważ owady i trawa są rzadkością zimą, dodawanie zieleniny, pestek słonecznika czy większej ilości resztek ze stołu jest doskonałym źródłem dodatkowego białka.

Również zimą wiele kur może się pierzyć i potrzebuje dodatkowego białka . Tak więc zima to dobry czas, aby dawać kurom biały ser czy zsiadłe mleko.

Istnieją również świetne mieszanki ziół, które mogą pomóc uzupełnić ich dietę. Świetnym pomysłem jest też przygotowanie wiosną suszonej pokrzywy, którą można dodawać zimą do zbóż.

 

7. Daj kurom zajęcie

Ponieważ pogoda może uniemożliwić Twoim kurom wyruszenie na poszukiwania, a żerowanie może nie być tak owocne, ważne jest, aby dać swoi kurom coś do robienia. Wisząca kapusta czy główka sałaty to świetna zabawa, a ponadto dawka świeżych warzyw.kura na grzędzie

Drabinki, gałęzie, po których można się wspiąć czy mała huśtawka,  a także wszelkiego rodzaju dozowniki smakołyków – wszystko to zapewni interesujące zajęcie twoi ptakom.

Świeże kąpiele pyłowe są równie ważne. Jeśli masz kominek , popiół jest świetnym dodatkiem do mieszanki brudnych kąpieli.

 

 

To są nasze pomysły na przetrwanie zimy. Na pewno macie swoje sposoby, aby umilić kurom ten zimowy czas. Pamiętajcie, że kury dobrze znoszą niskie temperatury i natura dobrze je wyposażyła, żeby dawały sobie radę zimą. Pamiętajmy, że od wielu wielu lat radzą sobie doskonale bez czapek i szalików 🙂

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subskrybuj!

Bądź z nami na bieżąco.