501 263 253
 dowiedz się

Dlaczego My

 Podlaski Kurnik powstał z połączenia wielu pasji

Z miłości do naszych dzieci, natury i zwierząt, własnego zdrowego jedzenia z naszego ogrodu, majsterkowania i zafascynowania naszym regionem. Budujemy każdy nasz kurnik od podstaw. Dzięki temu mamy pewność, że nasze kurniki są jak najlepszej jakości i zrobione są z jak najlepszych materiałów z naszego rodzinnego Podlasia. Jako miłośnicy zwierząt staramy się robić kurniki, w których kury będą żyły szczęśliwie, naturalnie i zdrowo. Oto cechy, które wyróżniają nasze kurniki.

Głęgokie ściółkowanie konopią

Głębokie ściółkowanie konopią przemysłową oznacza zero sprzątania przez co najmniej kilka miesięcy. Metoda ta połączona z odpowiednia wentylacją i konstrukcją kurzego domku, sprzyja rozwojowi pożytecznych drobnoustrojów, co jest dużą korzyścią zdrowotną dla Twoich kur. Opuść klapę z tyłu kurnika, co ułatwi znacznie sprzątanie kurnika. Klapa z tyłu zrobiona jest na idealnej wysokości do zmiatania konopii przemysłowej do taczki, a następnie wrzucenie całości do Twojego warzywnego ogródka.

Czym jest metoda głębokiego ściółkowania?

Metoda głębokiego ściółkowania jest to sposób kompostowania w kurniku, polegający na gromadzeniu się ściółki i odchodów kur w miarę upływu czasu. To nie tylko ułatwia Ci życie, ale także jest zdrowsze dla Twoich kur.

 

Czytaj dalej

Zalecamy rozpocząć od warstwy konopii przemysłowej, ponieważ jest to najbardziej chłonna ściółka dla zwierząt – nie tylko zresztą dla kur. Zamiast  czyścić wszystko co tydzień i wymieniać, gdy gromadzą się odchody, wystarczy lekko poruszyć ściółkę grabiami i dosypać kolejną niewielką warstwę konopii, kiedy zaczniesz czuć odchody. Twoim celem jest znalezienie odpowiedniej równowagi pomiędzy konopią a azotem (kurzymi odchodami), aby stworzyć dobre środowisko dla pożytecznych drobnoustrojów do wykonywania ich pracy. Poprzez nieusuwanie odpadów, pożyteczne drobnoustroje przychodzą i zamieszkują  w ściółce. Te drobnoustroje zjadają i rozkładają odchody oraz zjadają niezdrowe bakterie, pozostawiając tylko te dobre. Mikroby również zapobiegają inwazji wszy wśród Twoich kur.

Pomyślisz sobie – czy to nie śmierdzi??!

Nie, nie śmierdzi, jeżeli jest zrobione odpowiednio ( i nie przepełniasz kurnika kurami).

Bogaty kompost dla Twojego ogrodu

Większość osób będzie sprzątać swój kurnik raz na kilka miesięcy lub dłużej. Przy sprzątaniu zalecamy pozostawienie ok. 10% ściółki, aby zachować część pożytecznych drobnoustrojów.

W każdym z naszych kurników stosujemy głębokie ściółkowanie z konopii, a z tyłu kurnika montujemy opuszczaną klapę, która jest bardzo pomocna przy czyszczeniu kurnika. Klapa znajduje się na idealnej wysokości do podstawienia taczki. Wystarczy wygrabić ściółkę do taczki i zawieźć w dowolne miejsce w ogródku lub wrzucić do kompostownika. Kurze odchody zawierają bardzo dużą ilość azotu i dzięki temu są świetnym nawozem do ogrodu. Razem w połączeniu z próchnicą uzyskaną z konopii tworzą wspaniały, naturalny nawóz. Zalecamy pozostawienie tego bogatego w azot nawozu na kilka tygodni przed użyciem na rośliny.

Ważne!

Mieszaj ściółkę co jakiś czas, aby rozbić grudy odchodów.

Jeżeli jest wyczuwalny intensywny zapach amoniaku (odchodów), dosyp niewielką warstwę konopii na wierzch.

Nigdy nie używaj żadnych środków chemicznych w domku dla kur. To zabije pożyteczne mikroby!

Pamiętaj, że pożyteczne mikroby mogą pomóc w zapobieganiu inwazji wszy w kurniku.

Wyjmuj nie całą ściółkę co kilka miesięcy, w zależności od potrzeby. Najlepiej wczesną wiosną, aby użyć ją jako kompost do ogrodu.

Gniazda do znoszenia jaj

Opuszczane do dołu drzwiczki do gniazd sprawiają, że dostęp do jaj jest łatwy, a kury czują się w gniazdach bezpiecznie. Nie przestraszą się, kiedy Ty lub Twoje dzieci będą sprawdzać jajka, a kury będą tam siedzieć. Wyjmowane przegrody są idealne w przypadku kwoczenia lub kur Brahmy lub jeśli chcesz dać kurkom więcej miejsca. Gniazda położone są na idealnej wysokości, aby Twoje dzieci mogły sprawdzać jajka!

Doradztwo i wsparcie

Wraz z Podlaskim Kurnikiem przywieziemy ze sobą mnóstwo informacji, które na pewno przydadzą się Ci w dalszej przygodzie z kurami. Rozumiemy, że posiadanie kur to całkiem nowe doświadczenie, dlatego nie pozostawimy Cię bez wsparcia. Lubimy długie rozmowy na temat kur i kurników – mailowe, telefoniczne, nawet smsowe 😉

Ochrona przed drapieżnikami

Stalowa,powlekana siatka 10mm x 10mm PCV zapewnia, że drapieżniki nie przedrą się do kurnika. Ocynkowane zawiasy i zatrzaski są łatwe w użyciu, aby chronić przed najbardziej przebiegłymi drapieżnikami. Mocna konstrukcja z wkrętami ciesielskimi oznacza nie tylko, że kurnik przetrwa bardzo długo, ale sprawi też, że drapieżniki się do niego nie dostaną. Dodatkowa siatka na ziemi dookoła naszych kurników (montujemy ją przy instalowaniu kurnika), powstrzymuje kopiące drapieżniki przed dostaniem się na wybieg kurnika. Twoje kury będą się czuć bezpiecznie 🙂

Dbamy o szczegóły

Używamy wysokiej jakości drewna i wkręty ciesielskie starannie przez nas wybrane. Siatka stalowa powlekana PCV, oczko 10mm x 10mm. Cały kurnik, drabinka, okna, listwy boczne są ręcznie malowane, zabezpieczone olejem przemysłowym do drewna Tikkurila w wybranym przez Ciebie kolorze. Dach pokryty jest blachą trapezową w wybranym przez Ciebie kolorze. W domku kurnika znajdują się drewniane grzędy dostosowane do ilości kur, drewniana mała drabinka oraz druga długa na zewnątrz. Okna wykonane są z plexi (nie ze szkła), dla bezpieczeństwa Twojego, Twoich dzieci i Twoich kur.

Nasze łączenia są skręcane wkrętami ciesielskimi i dodatkowo klejone, a nie tylko przybijane gwoździami.

Cechy kurzych domków

Nasze kurniki zostały zrobione w taki sposób, aby ułatwić Ci ich obsługę i zaoszczędzić Twój czas.

Mnóstwo wentylacji – wysokość, otwierane okna, tylne drzwi dają dużo wentylacji, tworząc zdrowe środowisko dla Twoich kur.

Uchylane okna z plexi są mocniejsze od szkła i chronią kury przed wiatrem, deszczem i mroźnymi temperaturami. Plexi wklejona jest w drewnianą ramę, ręcznie wykonaną.

Grzędy są wysoko położone na równej wysokości, umożliwiając łatwy przepływ powietrza. Dzięki temu kury nie walczą o miejsce na najwyższej grzędzie.

Domek wykonany z szalówki i sklejki wodoodpornej na dnie kurnika.

Podlaskie kurniki są całoroczne. Kury czują się w nich dobrze zarówno latem, jak i zimą.

Nasze kurze domki nie są ocieplane. Kury pierzą się na zimę i dobrze znoszą niskie temperatury. Wystarczy, aby w domku nie było wilgoci i przeciągów. A właśnie to zapewniają nasze kurniki.

 

 

 

Zadaszony wybieg

Zadaszone wybiegi są bardzo ważne, ponieważ utrzymują wolierę w cieniu i suchości, tworząc zdrowe środowisko dla Twoich kur. Wszystkie nasze woliery mają drzwi wejściowe dla ludzi, które można umieścić z boku lub z przodu kurnika. Albo możesz mieć dwoje drzwi:-) Nie musisz schylać się czy kucać na wybiegu, ponieważ wybieg ma 2,5m wysokości. Dzięki zadaszeniu nie musisz czyścić wybiegu zbyt często. Po prostu dodaj więcej trawy, aby Twoje kury miały jak najbardziej naturalne podłoże. Dzięki zadaszeniu, gdy pada deszcz nie robi się błoto na wybiegu.

Dostawa do Klienta

Dostawa kurnika  jest dla nas bardzo ważna, tak więc dostarczamy go sami, nie zlecając tego zewnętrznej firmie. Kurnik wkładamy w całości na przyczepę, przewozimy, zdejmujemy, ustawiamy go we wskazanym miejscu i zabezpieczamy przed drapieżnikami. Na miejscu udzielamy wszelkich informacji związanych z kurnikiem i kurkami. Przywozimy ze sobą zapas ściółki konopnej, karmidło i poidło oraz mieszankę zbóż dla kur na początek. Kurnik jest tego samego dnia gotowy do zamieszkania przez pierzastych lokatorów 🙂 Podłoże pod kurnik Klient przygotowuje we własnym zakresie. Może to być fundament, drewniany podkład lub po prostu wypoziomowany teren. Cena dostawy zależy od odległości, czasu dostawy oraz ukształtowania terenu (drzewa, krzewy, strumyki, skarpy, miękki teren).  Możliwe jest odebranie kurnika własnym transportem z naszej siedziby.

 

My smile

Podlaski Kurnik to Darek i Magda oraz dwójka naszych wspaniałych dzieci. Zwierzęta od zawsze były w naszym życiu. Oboje z mężem spędzaliśmy w dzieciństwie wakacje u babci na wsi. Bardzo mile wspominamy ten czas. Kiedy w mojej głowie pojawił się pomysł posiadania kur, nie mieliśmy z tym większego problemu. Mieszkamy na osiedlu domków jednorodzinnych, nie mieszkamy na wsi. Posiadanie kur jest więc tu dość egzotyczne 😉 Pomysł, że zamieszkają z nami kury bardzo spodobał się dzieciom. Dzięki temu,, że Darek lubi podejmować nowe wyzwania i majsterkować, zaczął zgłębiać temat, czytać, słuchać, oglądać i uczyć się. Cały czas idąc w kierunku jak najbardziej naturalnego posiadania kur, aby dać kurom jak najlepsze warunki na tak małej działce, a zarazem, żeby nasze dzieci w dalszym ciągu miały trawę do biegania i zabawy. Dążyliśmy do tego, aby nasz kurnik był łatwy w obsłudze, ładny, estetyczny, a jego obsługa zajmowała jak najmniej czasu. Myślę, że dzięki głębokiemu ściółkowaniu z konopii przemysłowej udało nam się to osiągnąć. Po długim czasie przygotowywania się, Darek zbudował nasz kurnik. Wiele osób nam odradzało posiadanie kurnika i kur.

Czytaj dalej

Byli przekonani, że będzie śmierdzieć, w dodatku wielki hałas, tak jak to było zawsze na wsi. Myślę, że wiele ludzi ma takie skojarzenia z kurami. Ciężko jest kogokolwiek przekonać, że może być inaczej. Trzeba po prostu się przekonać 🙂 I właśnie tak było. Po kilku miesiącach wszyscy widzieli, że rzeczywiście z naszego kurnika nie śmierdzi.A ściółka w dalszym ciągu była niewymieniana.Razem z dziećmi byliśmy przeszczęśliwi. Dzieci z powodu kurek, a my z powodu tego, że nasz kurnik spełnia swoją funkcję i oczywiście z powodu kurek też 😉 A wszystko dzięki odpowiedniej konstrukcji kurnika i głębokiego ściółkowania z konopii. Wkrótce też mieliśmy sie przekonać, że kury to na prawdę miłe, ciekawskie i po prostu fajne zwierzaki. Od początku mieliśmy taką ideę, żeby nie eksploatować tych zwierząt. Nie doświetlaliśmy kurnika, aby nie wydłużać im dnia. Z kurnika kury same wychodzą, jak tylko zobaczą pierwsze promienie słońca, a wchodzą o zmroku – nie zaganiamy ich. Wszystko po to, aby znosiły jajka w swoim tempie. Jesienią ,zimą i wczesna wiosną plądrują nam ogródek, a przez cały rok wypuszczamy je na trawę od czasu do czasu. Niektórzy mogliby nam zarzucić, że kury nie sa ciagle na trawie. No niestety nie sa z prostego powodu. Kury przekopałyby nasz ogód i trawę w ciagu miesiąca, tak że nic by z niej nie zostało. A nasze dzieci nie miałyby miejsca i trawy do zabawy, a biegałyby po kurzych odchodach. Musieliśmy więc znaleźć złoty środek, aby wszyscy byli szczęśliwi – kury i my  Wracając jednak do naszego kurnika…Znajomi,przyjaciele, rodzina, którzy nas odwiedzali, byli pod ogromnym wrażeniem naszego kurnika. Przekonali się też, że  z kurnika nie ma brzydkiego zapachu, mimo że kurnik stoi 15 metrów od naszego domu. W dodatku ściółkę wymieniliśmy dopiero po roku czasu! I użyliśmy jej jako wspaniały, bogaty w azot nawóz do ogródka warzywnego. Kiedy myśleliśmy o tym, że wspaniale byłoby, aby inni ludzie też mogli mieć takie ładne, funkcjonalne i nowoczesne kurniki, pojawił się nasz przyjaciel mówiąc: “Zbuduj dla mnie taki kurnik. Dam go w prezencie dla mamy”. Długo się nie zastanawialiśmy. W ten oto sposób powstał kolejny Podlaski Kurnik, w nieco ulepszonej wersji. Później kolejny i kolejny! Piękne zdjęcia, które widzicie na naszej stronie, również zostały zrobione przez wspaniałą i utalentowaną dziewczynę! A nasza strona nie powstałaby, żeby nie pomoc i zaangażowanie kolejnej dobrej istoty! 💜 To cudowne jest mieć grupę przyjaciół i rodzinę, która nas wspiera i popycha wciąż do dalszych działań, utwierdzając nas w przekonaniu, że to co robimy, naprawdę jest wspaniałe i ma głęboki sens. To wielki dar, za który jesteśmy wdzięczni. Z całego serca dziękujemy! 💛💚🧡 Uszczęśliwianie innych ludzi i spełnianie ich marzeń daje nam dużo radości. Kochamy, to co robimy, lubimy dawać radość innym, a przy tym rozwijać swoje pasje. Pasję do natury, zwierząt, rodziny i swojego własnego  jedzenia z ogródka. Chcemy też pokazać, że kurnik przy domu może być estetyczny, ładny, nowoczesny, a w połączeniu z podlaska tradycją może powstać coś niesamowitego. Z połączenia wielu pasji – tak właśnie oto powstał Podlaski Kurnik

„Sensem życia jest znaleźć swój dar. Celem życia jest oddanie tego daru innym.”

Pablo Picasso

+48 501 263 253
info@podlaskikurnik.pl

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego 501 263 253 lub mailowego info@podlaskikurnik.pl